Refakatçi Rehberi

HASTA REFAKATÇİ KURALLARI 

 1. Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilmektedir.
 2. Refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır. Birden fazla refakatçinin bulunması gereksiz yere kalabalık oluşturacağı ve hastanenin işleyişini engelleyebileceği için bir refakatçi yeterli bulunmuştur.
 3. Refakatçiler adlarına düzenlenmiş refakat kimlik kartlarını sürekli takılı tutmak mecburiyetindedirler.
 4. Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
 5. Refakatçiler istirahat edebilmeleri için hasta odalarında bulunan refakatçi koltuklarını kullanabilirler.
 6. Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır.
 7. Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak mecburiyetindedir.
 8. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde kapatılması gerekir.
 9. Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir.
 10. Refakatçiler zorunlu haller dışında hastaların yanından ayrılmayacaklardır.
 11. Refakatçiler hastanede tütün ve alkollü madde kullanamazlar.
 12. Refakatçiler hastaya yiyecek-içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek içecek vermemelidir.
 13. Süresi biten refakatçi kimlik kartları yenilenmelidir.
 14. Refakatçiler, refakat kartlarını göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanabilirler.
 15. Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber vermelidirler.
 16. Refakatçilerin; sık sık refakatçi değişikliğine gitmemeleri, değişikliğin zorunlu olması halinde durumu klinik sorumlu hemşiresine bildirmeleri gerekmektedir. 

YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ KURALLARI

Günlük bilgilendirme hekim tarafından 13.00–14.00 saatleri içinde yapılır. Bilgilendirme yapılacak kişinin hastanın birinci derece yakını olmasına dikkat edilir. Yeni yatan hastalarda bilgilendirme en kısa zamanda yapılır.

Hasta yakınlarından sadece bir kişi personel ve hemşire eşliğinde gerekli koruyucu ekipmanlar (yalnız III. Basamak Yoğun Bakım Ünitesinde giyilir) giydirilerek hasta başına alınır. Hasta mahremiyetine dikkat edilir. Hasta başında veya görüşme odasında, hekimi tarafından hastanın tanı, tedavi ve genel durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Her hasta yakınına ayrı ayrı bilgi verilmez.

III. Basamak yoğun bakımda kamera sistemi bulunmaktadır. Bütün hastaların yakınına hekim tarafından bilgi verildikten sonra hastalar ilgili personel tarafından ekrandan göstermeden önce, bütün hasta yakınları bekleme salonu dışına alınır. Sadece ekranda gösterilen hastanın yakınları sıra ile alınır. Hasta mahremiyetine dikkat edilir Ekranda gösterilen hastanın görüntüsünü kamera kaydı almak veya fotoğraf çekmek yasaktır.

1. Basamak yoğun bakımda ziyaretlerde, genel hastane protokolü uygulanmaktadır.

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta