Acil Tıp

ACİL SERVİS

TRİAJ: Acil servise müracaat eden tüm hastaların  aciliyet değerlendirmesinin yapıldığı,vital  bulgularının alındığı,hastaların sarı ,kırmızı ve yeşil odalara yönlendirildikleri bölümdür. Acil Servise başvuran hastaların tiaj sınıflandırılmasındaki kriterlere uygun olarak yönlendirilmesi yapılır.

Yeşil Oda  

Vital bulguları  stabil olan,hayatı tehdit eden sağlık sorunu bulunmayan,Sağlık Bakanlığı’nın ve Uluslararası triaj kategorisinde yeşil olarak tanımlanan hastalık gruplarının muayene ve tedavisinin uygulandığı odadır.

Sarı Oda (Muayene Odası) 

Triaj tarafından sarı olarak kodlanan,tetkik edilmesi gereken ancak yaşamı tehdit etmeyen Sağlık Bakanlığı’nın ve Uluslararası triaj kategorisinde sarı olarak tanımlanan hastalık gruplarının muayene ve tedavisinin uygulandığı odadır.

Kırmızı Oda ( Acil CPR Odası )

Durumu stabil olmayan, yaşamı tehdit eden,acil olarak müdehale edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek olan Sağlık Bakanlığı’nın ve Uluslararası triaj kategorisinde kırmızı olarak tanımlanan hastalık gruplarının muayene ve tedavisinin uygulandığı odadır.

Müşahede Odası

İlk değerlendirme veya Uzman Hekimlerin değerlendirmesi sonrasında gözlem altında tutulmasına karar verilen hastalar bu odaya yönlendirilir. Müşahade odasında 10 tanesi yatak başı monitörlü olmak üzere toplam 22 adet yatak bulunmaktadır. Tüm yatak başlarında oksijen ve vakum sistemi bulunmaktadır.

Cerrahi müdahale ( Pansuman ) Odası-Enjeksiyon odası: Küçük cerrahi müdahale ve cerrahi pansuman işlemi gerektiren hastaların yönlendirildiği ve enjeksiyon uygulamalarının yapıldığı birimdir.

Alçı odası: Atel veya alçı işlemi yapılması gereken hastaların yönlendirildiği birimdir.

Acil Laboratuarı: Acil serviste alınan örnekler pnömötik sistemle 5.kattaki Biyokimya ve Acil laboratuarında çalışılmaktadır. Acil laboratuar sonuçları Test Çalışma Süreleri Bilgilendirme Broşüründe belirtilen zamanlarda telsi edilmektedir.

Acil Röntgen: Acil Servise başvuran hastalarının radyolojik tetkiklerinin yapıldığı birimdir. Tetkik sonuçları 15 dk içinde teslim edilmektedir.

ASKOM : 112  hizmetlerinin koordinasyon ve iletişimini sağlar.

 

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta